www.SailAbout.nl

HOMEPAGE RUUD & SIGBRITT

Zeiltrip 2001: Lagos (POR) naar Southampton (UK) - Logboek Portugal

Week 4: Frankrijk en UK - van Camaret naar Southampton


23 augustus 2001: Camaret is een leuk plaatsje, hoewel de marina klein is en zo'n 10 minuten lopen van het stadje. In het dorp is een grote 'Super-U' - zo'n grote supermarkt waar je vrijwel alles kunt krijgen. Aanmeren langszij langs steigers, maar de dieselsteiger is lastig.
Buiten de marina liggen moorings en kan ook worden geankerd - met de dinghy kan de ondiepere tweede marina worden bereikt; direct aan de 'boulevard'. Controle 's morgens en 's avonds, dus overdag kun je wel even aanleggen en 'water en stroom tanken'...

24 +25 augustus 2001 In verband met het tij kunnen we pas laat vertrekken richting L'Aberwrac'h, rond 13:30 uur - maar het is maar een klein stukje, zo'n 40 mijl. We nemen de route binnendoor, via Chenal de Four. Op de kaart ziet het er gevaarlijk uit, maar zoals eigenlijk iedere keer valt de werkelijkheid mee - hoewel ik hier niet graag met veel wind terecht zou willen komen!
De beloning is er ook naar: een schitterende kustlijn, veel eilandjes en rotsen, met geweldige brekers rond de ondieptes en vuurtorens - de mooiste tocht tot nu toe!
De aanloop naar L'Aberwrac'h is een lastige, maar bij goed zicht prima te doen. De haven ligt zo'n 2 mijl landinwaarts - er kan op diverse plaatsen worden geankerd, er zijn moorings, maar er is ook een steiger (en aangezien er maar FF 20 verschil zit tussen een mooring en een plek aan de steiger - incl. electriciteit.....) waar we nog een plekje vinden.
Douches en sanitair zijn nieuw, uitstekend, maar FF 10 voor een douche is wel gortig (en helaas normaal in Frankrijk). Voor boodschappen moet je naar naburig dorp, zo'n 2 km, maar er is een busje en 's morgens vroeg komt de bakker langs. We hebben onze beste maaltijd tot nu toe in het restaurant zo'n 300 meter rechts van de haven.

Trébeurden Van L'Aberwrac'h naar Trébeurden is zo'n 47-48 mijl, maar indien goed uitgekiend prima op één tij te doen (de stroom loopt tot 2 knopen mee).
Helaas moeten wij erg vroeg op, zowel om stroom mee te hebben als om Trébeurden op tijd te bereiken; de haven heeft een drempel en moet rond lokaal HW worden aangelopen (= Brest + 01.00 uur).
Trébeurden is in meerdere opzichten de moeite waard: het biedt goede bescherming, is een nieuwe marina met uitstekende faciliteiten (helaas navenant prijzig) en ligt in een mooie 'baai' waar ook uitstekend te ankeren is rond dood-tij.

Veel restaurants en bars rondom de haven, met een 'supermarkt' en bakker. Grote Intermarché in het dorp zelf. De aanloop is kronkelig, dus absoluut de boeien volgen! Daarbuiten loop je onmiddelijk vast!

28 augustus: Vertrek ri. St. Peter Port, Guernsey. Zo'n 65 mijl en net op één tij te doen, ware het niet dat de weersberichten ongunstig zijn bijgesteld - de gisteren beloofde ZO is bijgesteld naar NO, dus weer vrijwel op kop.
De drempel van St. Peter Port is met doodtij maar zo'n 2 uur voor en na HW toegankelijk, en met de drempel van Trébeurden redden we dat nietin één keer. We maken er dus maar een zeildag van; de eerste 6 uur zeilen we met 4-5 BF, weliswaar de verkeerde richting, maar we zeilen snel en in het zonnetje.
Het is heel helder weer, we zien Guernsey al op 20 mijl liggen. De aanloop valt, hoewel in het donker, erg mee en rond 09.30 uur leggen we aan langs een holding pontoon. We hebben de keuze tussen 02.00 uur of 05.30 uur voor het binnenlopen van Victoria marina - we kiezen voor de ochtend.
Met de watertaxi komen we op de wal, eten snel een pizza en werken een Guinness weg - de watertaxi stopt om 23.00 uur. Na het binnenlopen van Victoria marina om 05.15 uur duiken we nog even de kooi in - het is slecht weer.
De marina is uitsluitend voor bezoekers, in prima staat en met uitstekend sanitair.De diesel is goedkoop hier, en de tanksteiger is voor de verandering eens uitstekend te bereiken.
Saint Peter Port is een vriendelijk stadje met een oud centrum (daar lig je middenin!) en je kan er prima rondbanjeren.
Guernsey is een mooie stek om enkele dagen door te brengen, hoewel de prijzen schrikbarend hoog zijn – ook al is het een belastingparadijs. Je kunt het eiland rond met de bus, er is een speciaal rond-het-eiland-tarief, waarbij je kunt in- en uitstappen waar je wilt.

30 augustus: Vertrek ri. Cherbourg - i.v.m. de sterke stromingen, vooral bij de Alderney Race (en die heet niet voor niets zo!) is planning belangrijk. De 'Little Russell' is echter vrij ruim en uitstekend bebakend, de waarschuwingen lijken wat overdreven - rond springtij is het wel oppassen geblazen vanwege de sterke stroming en 'overfalls'. Zorgvuldige berekeningen leren dat we om 04.00 uur in de ochtend moeten vertrekken - prompt verslapen we ons en varen pas 06.15 weg.

We besluiten tot een tij-stop op Alderney, vandaar nemen we middag/avondtij ri. Cherbourg.

Alderney is absoluut de moeite waard, voor hetzij een overnachting hetzij een tijstop. Vanwege de ligging zal het in de weekends en in het hoogseizoen erg druk zijn, maar er zijn veel moorings en er kan worden geankerd.
De haven ligt beschut, tenzij het NO-wind is. Er is een aanlegsteiger, vol met dinghy's, maar er vaart ook een watertaxi (£ 2 p.p. enkele reis....).

Vanuit Alderney naar Cherbourg lopen we - met doodtij! - 10.5 knoop over de grond, 4 knopen stroming mee.

De marina in Cherbourg is gigantisch, 1000 plekken en 3 lange steigers voor bezoekers. Vrij nieuw en de voorzieningen zijn er ook naar. Aanloop is eenvoudig. De stad is niet zo bijzonder, maar de marina ligt tegen het oude centrum aan waar het wemelt van restaurants, bars en winkels.
We eten vlakbij de haven in een van Peter's aanbevelingen: Brasserie Le Commerce, goed en redelijk geprijst. Erg veel Engelsen, de tocht naar Cherbourg is voor hen maar kort. Plus het feit dat de liggelden een fractie van de Engelse zijn!

1 september 2001: laatste dag en oversteek naar Engeland! De weersvoorspellingen zitten er weer volkomen naast, vandaag. De voorspellingen waren NW 4-5, en een bewolkte regenachtige dag ... het bleek NO te zijn (op kop dus), maar met een zonnetje. Toen later op de dag ook de wind nog naar W draaide, konden we in stijl afsluiten: zonnetje, uitstekend zicht, halve wind 4-5 BF en 7.7 knopen (vakantie-record) door het water.
De aanloop van Isle of Wight en de Solent is erg druk; veel ferry's, vrachtverkeer en zeilboten. Wel zijn de Victoriaanse forten, midden in het water, de moeite waard. Een ervan is omgebouwd tot hotel – en staat al geruime tijd te koop....

Zeiltrip 2001

Overzicht foto's

Helaas beschikte ik in 2001 nog niet over een digitale camera, dus de foto's hier zijn van een twijfelachtige kwaliteit ... ze zijn ingescand van de 'papieren' foto's.

Beschouw ze maar als een 'sfeerimpressie' om toch een idee te geven van Portugal.

De Moksha, een Hallberg Rassy 36,
klaar voor vertrek



Een fijn schip, helaas wat 'onderbemeten' qua zeilvoering voor licht weer.
Ik ben absoluut geen fan van rolgroot-zeilen, en de ervaringen met het zeil op dit schip bevestigden die gevoelens weer.


Cascais ... prima marina en uitvalsbasis voor bezoek aan Lissabon en Sintra

Cascais
Hier hebben we knap verwaaid gelegen, maar gelukkig is dat daarvoor wel één van de prettigere locaties ...
Vanuit hier Sintra en Lissabon bezocht, en veel bezoekjes gebracht aan de Irish Pub, waar ik Guinness heb leren drinken ...

Zeilersmekka La RochellePorto

Een bezoek aan Portugal is niet compleet zonder een bezoek aan Porto.

Ja, het is erg toeristisch, maar heeft nog wel een bepaalde
authenticiteit.


St. Peter Port op Guernsey,
in de "binnenbak"


St. Peter Port

De 'sill' of drempel is vanuit de kuip van Moksha goed te zien!
We hebben een mooi uitzicht op de buitenhaven en het Fort.